خرد کردن فواره میلیون لس آنجلس آشپزخانه

خرد کردن: فواره میلیون لس آنجلس آشپزخانه لس آنجلس آشپزخانه آنجلینا جولی آنجلینا جولی

گت بلاگز اخبار اجتماعی تلاش سیستماتیک جهت خانه‌نشین‌کردن زنان

رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی در انتخابات مجلس و شورای شهر، به باور الهه کولایی دستاورد ارزشمندی جهت زنان کشور عزیزمان ایران هست. نه تنها فهرست شورا و مجلس که لایه ها

تلاش سیستماتیک جهت خانه‌نشین‌کردن زنان

تلاش سیستماتیک جهت منزل نشین کردن زنان

عبارات مهم : ایران

رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی در انتخابات مجلس و شورای شهر، به باور الهه کولایی دستاورد ارزشمندی جهت زنان کشور عزیزمان ایران هست. نه تنها فهرست شورا و مجلس که لایه های مدیریت شهری و دیگر مدیریت ها نیز نیازمند حضور جدی زنان هست. به همین منظور کولایی تا اطلاع ثانونی تخصیص داده شده است سهمیه ٣٠ درصدی حضور زنان در لایه های مدیریتی را مورد تأکید قرار می دهد.گفت وگو با کولایی در کنار جمعی از خبرنگاران انجام می شود، او به سبک همیشگی تند تند حرف می زند و با شور و حرارت.

تلاش سیستماتیک جهت خانه‌نشین‌کردن زنان

در پاسخ به نقدی راجع به کم کاری زنان اصلاح طلب در بازتعريف «رجل سیاسی» به صراحت مسئله را می پذیرد و مي گويد زنان اصلاح طلب زیاد می توانستند بر سر رجل سیاسی جریان سازی کنند. او در بخشی از این گفت وگو نقبی می زند به صدماتی که در هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد بر دستاوردهای جنبش زنان کشور عزیزمان ایران وارد شد؛ تلاش های همه جانبه جهت منزل نشین کردن زنان با ادبیات و سیاست گذاری های مختلف. حالا به باور کولایی، دولت حسن روحانی فرصتی جهت توسعه حضور زنان در عرصه های متفاوت هست. چکیده حرفش این است: «زنان و مطالباتشان در گفتمان اصلاح طلبی بیش از اصولگرایی امکان پیشرفت و بقا دارند».

يكي از شعارهاي آقای روحانی این بود که زنان در لایه های میانی قدرت حاضر شوند، آیا این شعار محقق شد؟ یادآوری کنم که در انتهای دولت آقای روحانی چند کرسی به زنان داده شد، از جمله میراث فرهنگی و کتابخانه ملی، ولي پرسش اين است كه مگر این زنان مدیر و توانمند در چند سال نخست دولت حضور نداشتند؟

رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی در انتخابات مجلس و شورای شهر، به باور الهه کولایی دستاورد ارزشمندی جهت زنان کشور عزیزمان ایران هست. نه تنها فهرست شورا و مجلس که لایه ها

نکته شما را می فهمم، ولی پاسخ من این است که تضمینی، جز تلاش خستگی ناپذیر جهت زنان وجود ندارد. آقای روحانی وعده زیاد کردن سهم مدیریتی زنان را به طور مشخص دنبال می کند. کاستی هایی وجود دارد، گاهی پرسشها نمایشی هست. ولی در این گفتمان زیاد می توان به برابری و تحقق شعارهای منتهی به ارتقای اوضاع زنان دل خوش کرد. فراموش نکنیم در هشت سال دولت اصولگراي آقاي احمدی نژاد، جنبش زنان کشور عزیزمان ایران صدمات جبران ناپذیری دید و در آن دوره شاهد تلاشی سیستماتیک جهت بازگرداندن زنان به منزل بودیم.

یعنی همه پرسشها زنان ما در حوزه عدم حضور در قدرت ریشه در همان هشت سال دارد؟

خیر، مسئله زنان مسئله اجتماعی و ساختاری هست. نباید آن را این طور تقلیل داد به یک دوره خاص. منظور این است که در یک دوره خاص چه سهمی از تبعیض به چشم می خورد. اگرنه مسئله اجتماعی تک عاملی نیست و عوامل متعدد در شکل گیری آن تأثیرگذارند. پرسشها زنان، بسیار سیاسی هست. در آن هشت سال ما تمام آن وقت ها و بودجه ها را از دست دادیم. ما باید خیلی چیزها را که نداریم ایجاد کنیم. در حوزه زنان اتفاقا نمی شود به پست های نمایشی اکتفا کرد. باید در همکاری سیاسی زنان جریان سازی صورت بگیرد. مدام پرسشها گوشزد شود و اجازه ندهیم هیچ مقام مسئولی یادش برود که ما چه می خواستیم و می خواهیم.

آیا در حوزه زنان نیز مانند دیگر حوزه ها آواربرداری شد؟

تلاش سیستماتیک جهت خانه‌نشین‌کردن زنان

حالا من واژه آواربرداری را استفاده نمی کنم، ولی به دستاوردهای زنان صدمات سنگینی وارد شد. ما در این چهار سال در حال تسهیل بازگشت زنان به فضاهای عمومی و اجتماعی بودیم. طبیعی است در دوره ترمیم، پیشرفت نیز چندان سریع نباشد. به همین خاطر، تأکید دارم که دوره دوم می تواند وقت مغتنمی باشد جهت فعالان جنبش زنان که بتوانند تقاضاهای ارزش را در محیطی آرام تر و همراه تر دنبال کنند. بازسازی نهادهای مدنی در حوزه های متفاوت در دستور کار دولت بود و گامی به پیش. بدون شک اصلاح مسئله زنان با اصلاح شرایط اجتماعی و عمومی جامعه در پیوند است.

از جانب زنان اصلاح طلب، چانه زنی خاصی جهت حضورشان در قدرت رسمی صورت گرفته؟ آیا این بار جهت عبور از مفهوم کلی «حضور زنان در لایه های میانی قدرت» به مصداق رسیده اید؟

نکات و بندهایی آماده شده است و مذاکره در سطوح متفاوت دنبال می شود. در ستادهای آقای روحانی شاهدیم که زنان دیگر گوشه ای در ستادها جداسازی نشده اند، بلکه در همه ستادها به طور فعال مشغول اند. در ادامه این تلاش می توان امید داشت به سمت نهادینه شدن این نگاه برویم. درعین حال یادمان نرود که چطور آنچه در دوره اصلاحات داشتیم به یکباره از دستمان رفت. اینها درس بزرگی است که باید از آن استفاده کرد.

رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی در انتخابات مجلس و شورای شهر، به باور الهه کولایی دستاورد ارزشمندی جهت زنان کشور عزیزمان ایران هست. نه تنها فهرست شورا و مجلس که لایه ها

بحث هایی مطرح است که شهردار آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران یک زن باشد و البته تا به اینجای کار اکثر مباحث بر سر نام مردها بوده، آیا گزینه مشخصی از میان زنان مطرح است؟

برخلاف آمار نادرستی که بعضی کاندیداها در حوزه پرسشها زنان در مدیریت شهری مطرح می کنند، در این عرصه اتفاق خاصی نیفتاده هست. ما معتقدیم زنان توان اجرائی بالایی جهت حضور در مدیریت های شهری دارند. می توانیم در شرایط فعلی زنانی را جهت سمت شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران معرفی کنیم. گزینه هایی هم مطرح است و بحث هایی داشتیم. ولی ایده کلی استمرار ارتقای حضور زنان در عرصه های اجتماعی در دستور کار است.

تلاش سیستماتیک جهت خانه‌نشین‌کردن زنان

در این لابی و بحث ها، مخالفت هایی هم مطرح شده؟

مخالفت هر لحظه هست. درعین حال در حال مذاکره هستیم تا سهم زنان در مدیریت عالی شهرداری در دستور کار اصلاح طلبان باشد. حرفمان این است که حضور زنان توانمند در شرکت های متعدد و مدیریت نواحی شهرداری زیاد کردن یابد. جهت اینکه این غفلت جبران شود، به انتشار توانمندی زنان در پست های میانی و اوج فکر می کنیم. نظر ما صرفا حضور زنان در صرف شهرداری نیست، شهرداری نواحی نیز مهم است.

از گزینه تان نگفتید.

بحث هایی بوده، هم مصداقی و هم مفهومی، ولی اسم نمی برم چون در حد طرح عنوان هست. تغییرات اجتماعی وقت بر هست، نباید به عقب بازگشت و در منزل نشست. باید ممارست به خرج داد.

تجربه اصلاح طلبان در فهرست بندی گاهی به اسم آقازاده ها ختم شده، چطور جلوی تکرار اشتباه را خواهید گرفت؟

پاکدستی و اصلاح طلبی مدنظر ماست. در این زمینه نه نسبت ها که شاخص ها و توانمندی حرف اول را می زند. شورای عالی به افراد در حوزه مرتبط به مدیریت شهری امتیاز داده و شاخص های متعددی مطرح هست. البته اعتقاد دارم نباید از آن ور بام افتاد و هر فردی را به صرف اینکه فرزند شخصیت سیاسی است نقد کرد. این مفهوم آقازادگی نیز باید به درستی تعریف شود.

خب البته فهرست اصلاح طلبان گاهی از همین مسیر ضربه خورده هست.

هروقت فهرست بیاید، مصداقی حرف می زنیم و دفاع می کنیم، ولی حالا چون اسامی مطرح نیست، فرایند را جهت شما تعریف می کنم. همان طور که نباید به کسی بابت فرزند کسی بودن امتیاز بدهیم، نباید به کسی جهت فرزند کسی بودن برچسب بزنیم. شایستگی ها مهم هست. فرد باید صلاحیت داشته و ابزار ابتدایی ایفای نقش را به دست آورده باشد. باید تلاش کنیم جامعه را به سمت اعتدال ببریم. البته جامعه ذهنش زخم خورده هست، ولی باید از برخوردهای عاطفی عبور کنیم. این را هم بگویم که قضاوت در این مسیر کار دشواری است و اجرائی شدن آن مشکل.

جهت دیگر شهرها هم سهمیه ها را دارید، علاوه بر تهران، کلان شهرهایی داریم که به علت دوری از مرکز با بی مهری مواجه اند، جهت نمونه در پایتخت کشور عزیزمان ایران بالاخره شهردار منطقه زن داریم، ولی مدیریت شهری در شهرستان ها و کلان شهرها از حضور زنان بی بهره اند. آیا با شورای عالی استان ها مشورت شده است تا این سهمیه ها در استان ها نیز لحاظ شود؟

سیاست شورای عالی سیاست و مداخله در برنامه هیچ استانی نیست. ولی بدانید که پایتخت کشور عزیزمان ایران جنبه الگویی دارد. حتی الگوی مدیریت شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران در سراسر کشور کپی می شود. به شکل روندی و هنجاری شاهد این اتفاق هستیم. در سراسر کشور عزیزمان ایران زنان توانمندی داریم که بدون حمایت احزاب و صرفا به علت حمایت و اعتماد جامعه به آنها به جایگاه های معتبری رسیدند. زنان مسیرشان به قدرت را پیدا خواهند کرد.

این روزها شایعه حضور آقای دنیامالی به گوش می رسد، به هرحال حمایت همه جانبه ایشان از آقای قالیباف بر کسی پوشیده نیست.

توضیح من این است که فهرست های متعددی مطرح شده است و من همه را تکذیب می کنم. فهرست نهایی که بیاید به امید خدا پاسخ گوی آن خواهیم بود.

آیا اقلیت های مذهبی نیز در فهرست جایی دارند؟

اگر امتیازها به حد نصاب رسیده باشد، هیچ بازدارندگی ای نداریم.

هنوز هم خیلی ها – حتی در میان زنان – مخالف پیشنهاد ٣٠درصدی هستند و می گویند نباید جهت زنان سهمیه قائل شد. نظر شما چیست؟

پیشنهاد من این است که منتقدان کمی وقت بگذارند و تاریخ جنبش زنان در سراسر دنیا را مطالعه کنند. ما تافته جدابافته از دنیا نیستیم.

فکر نکنیم کشورهای دیگر نتوانستند به نتایح پیشرفت های ما برسند! پرسشها زنان در همه کشورهای دنیا وجود دارد. همچنان هم وجود دارد. ببینید زنان دیگر کجا موفق شده است اند. شواهد نشان می دهد سیاست سهمیه بندی در ارتقای رشد سیاسی و اجتماعی زنان تأثیرگذار بوده است.

اخبار اجتماعی – شرق

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | مدیریت | مدیریت | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs